• Przechowalnia 0
 • Przygotowanie pliku do druku

  Jakie pliki przyjmujemy do druku?

   
  Wymagany formatem pliku do druku jest PDF wygenerowany przy użyciu profesjonalnego programu do grafiki komputerowej (przede wszystkim programy pakietu Adobe oraz Corel Draw)
  W parametrach zapisu pliku PDF należy pamiętać o ustawieniu wysokiej rozdzielczości (zalecamy 300ppi), kolorystyki na CMYK, i zachowaniu spadów z dokumentu.
  Przyjmujemy również  do druku spłaszczonych map bitowych (np. .tiff)
  Mapy bitowe (np. zdjęcia) umieszczone w projekcie powinny mieć rozdzielczość 300dpi. W przeciwnym razie na wydruku mogą być widoczne charakterystyczne piksele.
  Czarne tekst powinny mieć wyłącznie jedną składową kolorystyczną (100%K), teksty które zawierają więcej niż jedną składową mogą spowodować problemy z tzw. pasowaniem druku (równym nakładaniem się farb drukarskich), co może skutkować rozmyciem kształtu liter.
  Najmniejsze dopuszczalne teksty to 5 punktów dla tekstów czarnych i 7 punktów dla tekstów kolorowych.
  Należy unikać drobnych tekstów w tzw. kontrze (np. białych tekstów na czarnym tle), jeżeli jednak występują w projekcie, koniecznie muszą być w postaci obiektów wektorowych.
  Czarne testy niewielkich rozmiarów są zdecydowanie bardziej czytelne od tekstów szarych. Skala szarości uzyskiwana jest w poligrafii rastrowaniem obrazu co w przypadku niewielkich liter wpływa na ostrość ich krawędzi.
  W opcjach zapisu PDF-a należy koniecznia zaznaczyć opcję „osadź czcionki w dokumencie” („embed fonts in document”) lub zamienić je na krzywe przez zapisaniem do PDF-a (convert to curves).

  UWAGA:  pliki programów biurowych (np. Ms Word, Power Point) i PDF-y zapisane z tych programów technicznie nie nadają się do profesjonalnego druku i mogą jedynie pełnić funkcję wzoru do wykonania profesjonalnego projektu w naszym studiu grafiki.

  Jaki system kolorów powinien mieć plik-projekt?

   
  Drukujemy a pomocą czterech farb drukarskich (CMYK). Tym samym jednostronny kolorowy projekt określa się jako 4x0, a dwustronny 4x4.
  Do druku przeznaczone są wyłącznie pliki z grafikami w trybie kolorystycznym CMYK. Przygotowując projekt należy tryb wszystkich grafiki zamienić z RGB na CMYK (w projekcie lub podczas eksportu).
  Należy pamiętać, iż nieskalibrowany monitor, a także zwykła drukarka nie przedstawia kolorów w sposób wiarygodny.
   

  Spady oraz marginesy jakie powinien mieć plik

   
  W każdej kategorii produktu w opisie podana jest wielkość spadów jakie trzeba uwzględnić. Jeśli projekt zawiera elementy lub tła umieszczone do samej krawędzi publikacji elementy te nie mogą kończyć się równo z linią cięcia, tylko wykraczać poza nią tak, by mogły być odcięte (pozwala to uniknąć białej obwódki wokół gotowej pracy w przypadku nieprecyzyjnego jej obcięcia). 
  Ważne elementy, tzn. teksty, logotypy etc. powinny być odsunięte od linii cięcia na odległość o ok. 3mm. Wykluczy to ryzyko „przycięcia” tych elementów, a poza tym umiejscowienie takich elementów blisko krawędzi strony jest zazwyczaj mało estetyczne.
   

  UWAGA! Przed zapisaniem pliku zawsze sprawdź


  • czy wymiary projektu są zgodne ze złożonym zamówieniem
  • czy wszystkie grafiki zostały zamienione na CMYK
  • na każdej stronie pracy są poprawne spady
  • grafiki mają rozdzielczość 300 dpi
  • warstwy dokumentu są spłaszczone
  • fonty zamienione są na krzywe (ew. można je osadzić w dokumencie podczas zapisywania)
  • projekt nie zawiera białych obiektów nadrukowanych

  ...jest pusty

  Znajdziesz nas:
  featured_facebook
  Szybki kontakt
   +48 606 684 460

   +48 608 482 117

  Akceptuję
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.